רכב חשמלי - מכונית חשמלית

 

רכב חשמלי


 

בעזרת הטכנולוגיות הקיימות כיום ובשילוב של תשתית מתאימה, נוכל בקרוב לראות רכבים ומכוניות חשמליים על כבישי ישראל. רכב חשמלי יהווה מהפכה בשוק הרכב בארץ ובעולם שכן הוא ידידותי לסביבה ומונע בעזרת חשמל ללא צורך בדלק. התשתית לרכב שכזה תכלול תחנות טעינה ברחבי הארץ בדומה לתחנות דלק. טווח נסיעה של רכב או מכונית חשמלית הוא כ-160 ק"מ בין טעינה לטעינה, טווח הגדול משמעותית מהטווח של אופניים חשמליות. דקת טעינה של סוללת של רכב חשמלי שווה לדקת נסיעה, ובנסיעות ארוכות יהיה ניתן להחליף סוללות (בתחנות ייעודיות לכך). כל התהליך הוא אוטומטי לגמרי ואינו מצריך התערבות של אנשים, ואף קצר יותר מתדלוק רגיל.

חשוב לציין כי רכב חדש היברדי שונה מרכב חשמלי, שכן רכב היברדי כולל בנוסף למנוע המונע באמצעות מצברים גם מנוע בעירה פנימית (המנוע המוכר לנו כיום). ההספק של מכונית חשמלית גבוה יותר מההספק של כלי רכב בעל מנוע בעירה ואף ההאצה של רכבים כאלו טובה יותר מרכבים כמו אופניים חשמליות. הרכב החשמלי נחשב כמובן לרכב ירוק מהסיבה שאינו פולט עשן ואינו מצריך שימוש בנפט (דלק), ובנוסף לכך רכב חשמלי יהיה ככל הנראה גם שקט הרבה יותר מכל רכב רגיל.

אך לא הכל ורוד, הבעיות המרכזיות בכלי רכב ומכוניות חשמליות הן מחירן הגבוה בהשוואה לשוק מכוניות הדלק, מרחק נסיעה קצר יחסית בין טעינה לטעינה ואורח חיים מוגבל של המצברים, וכך גם אופניים חשמליות. המגמה כמובן מראה על התפתחות תחום הרכב החשמלי וככל הנראה שבקרוב תשמעו שמישהו שאתם מכירים קנה מכונית חשמלית.

בעתיד נראה גם כלי רכב חשמלי לנכים כמו שראינו אופני נכים המונעים בעזרת הידיים או הרגליים. צריך רק לחכות בסבלנות.