סגווי - סאגווי

 

סגווי


 

סגווי הוא רעיון מהפכני אשר מקל מאוד על התעבורה והניידות האנושית. הוא מתאים לנסיעה למרחקים קצרים ובינוניים ואפשר לתמרן איתו במסדרונות ומעברים צרים בקלות בזכות צירו. הסגווי מסוגל לנוע על כביש, מדרכה, דשא, עפר ועוד סוגי דרכים רבות. סגווי מיועד לאנשים שרוצים לעשות קניות או סידורים בעיר, עובדים אשר צריכים לעבור מידי יום מרחקים רבים במקום עבודתם, אנשים שרוצים לטייל להנאתם וכמובן גם לאלו המוגבלים בתנועתם, ולא מעוניינים למשל באמצעי תחבורה כמו אופניים חשמליות.

סגווי (או רכינוע בעברית) הוא כלי תחבורה דו גלגלי שראה אור בשנת 2001. כלי רכב זה נע במהירות של עד 20 קמ"ש ולפי השענות הגוף קדימה או אחורה. הכלי מונע בעזרת מנועים חשמליים, ויש בו מנגנון אשר שומר על האיזון והיציבות של הנוסע בזמן הנסיעה. סגווי אינו כולל ידיות האצה או בלימה ועל מנת לנוע קדימה יש להטות את הגוף קדימה, ובשביל להאט יש להטות את הגוף לאחור, מנגנון השונה מנסיעה על אופניים חשמליות כיוון שבאופניים מנגנון ההנעה מבוסס ידית האצה.
 

החוק בישראל מתיר נסיעה מגיל 16 ומעלה ואינה מצריכה רישיון. הנסיעה בסגווי תהיה במקומות המיועדים להולכי רגל, והנסיעה במקומות אלו היא עד 13 קמ"ש . יש מגוון סוגים של סגווי וכיום אף ניתן לראות דגמי שטח עם צמיגים מותאמים.

כפי שניתן לראות, סגווי הוא כמובן כלי תחבורה ידידותי לסביבה, לא צורך דלק ולא פולט גזים רעילים כמו כלי רכב אחרים. יתרונותיו רבים וביניהם: הנסיעה בו פשוטה ואינטואיטיבית, הוא חוסך זמן רב ועמידה בפקקים, לא צריך לחפש חניה בשבילו, חוסך סיכון מיותר בכבישים ועוד.